Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Skamieniałości z eratyków - świadkowie historii Ziemi

W dniu 26.03.2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbył się wykład „Skamieniałości z eratyków - świadkowie historii Ziemi”, który poprowadził dr inż. arch. Przemysław Sztajner – pracownik naukowy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Temat wykładu z paleontologii i geologii dotyczył m.in. różnorodnych skamieniałości organizmów zwierzęcych występujących na naszych terenach, z uwzględnieniem chronologii ich występowania. Podczas prelekcji dr Sztajner zaprezentował młodzieży, najbardziej charakterystyczne skamieniałości dla każdego okresu geologicznego oraz omówił jak zmieniało się środowisko naszego regionu, na przestrzeni dziejów, zwłaszcza ze względu na ruchy płyt tektonicznych i przesuwanie się lądolodu.

 

Po zakończonym wykładzie, grupa młodzieży z kaliskiego liceum wraz z dr Sztajnerem oraz opiekunami Pawłem Łuczko i Piotrem Bejnarowiczem, udała się na zajęcia praktyczne do Kopalni Surowców Mineralnych w Mielenku Drawskim. Pomimo bardzo zmiennej wiosennej aury (przelotny deszcz i grad, silny wiatr) poszukiwania prehistorycznych śladów życia prowadzone były w pogodnych nastrojach i udało nam się zebrać całkiem sporo różnych skamieniałości, reprezentatywnych dla niemal wszystkich okresów geologicznych, w których występowało życie na Ziemi. Niektóre ze znalezionych przez nas okazów, można obejrzeć na zdjęciach, jednak zdecydowana ich większość była raczej niewielkich rozmiarów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wykładu oraz młodzieży, która aktywnie poszukiwała skamieniałości na zajęciach praktycznych. Mamy również nadzieję, że w przyszłości spotkamy się jeszcze z P. Sztajnerem na równie fascynujących zajęciach edukacyjnych.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek